Gdzie ustawić kominek?
Fot. http://www.freedigitalphotos.net
Oczywiste się wydaje, że najlepsze będzie zacisze salonu, na tej ścianie, przy której nie przebiega główny ciąg komunikacyjny. Może to być głównej miejsce na ścianie, albo narożnik. Ale zasady sytuowania kominków opierają się o kilka jeszcze ważniejszych kwestii. Najważniejsze są bowiem wymagania techniczne, a wygoda i estetyka znajdują się na dalszym planie.
Bliskość komina
Niezwykle ważne kryterium: kominek musi być umiejscowiony jak najbliżej komina. Chodzi o to, aby rura dymowa łącząca kominek z kominem miała jak najmniej zagięć. Dzięki temu dym ma łatwiejsze ujście i zmniejsza się ryzyko zadymienia pomieszczenia. Przy czym każdy komin powinien być wyposażony wyczystkę, dzięki której można go oczyścić z gromadzącej się sadzy.
Wytrzymałość podłoża
Kominek sporo waży. W zależności od tego czy wybierzemy kominek otwarty czy zamknięty, na jaki rodzaj wkłady się zdecydujemy i jaki planujemy rodzaj obudowy, kominek w całości może ważyć nawet tonę! Dlatego podłoże w tym miejscu, gdzie ma kominek stanąć, powinno być odpowiednio wytrzymałe.
Dopływ świeżego powietrza
Niezbędne w pomieszczeniu, w którym ma stanąć kominek. Trzeba je doprowadzić bezpośrednio z zewnątrz przewodem o średnicy co najmniej 160 mm. To niezbędny warunek, który ma zapewnić bezpieczeństwo w razie jakiejkolwiek awarii.
Odległość od instalacji
Niezwykle ważne ze względu na zagrożenie pożarowe: pod tym miejscem, gdzie ma stanąć kominek, ani na ścianie, do której on przylega, nie powinny znajdować się żadne instalacje. Ani elektryczne, ani grzewcze, ani hydrauliczne. Przy czym sprzęt elektroniczny też powinien być umiejscowiony w pewnym odstępie od kominka, aby się nie nagrzewał i nie przegrzewał. Sam telewizor warto zresztą umieścić na przeciwległej ścianie, aby nie robił sobie konkurencji z kominkiem.
Inne kryteria
Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne. Kominek nie powinien utrudniać komunikacji w pomieszczeniu. Lepiej też nie ustawiać go za blisko kanapy, foteli czy stołu, ponieważ zbyt intensywne ciepło wynikające z bliskości kominka nie będzie przyjemne. W dużych salonach można postawić na kominki o dużych gabarytów, a małych – kominek powinien być mniejszy, aby nie pomniejszać optycznie pokoju. Przy czym w zależności od tego, czy kominek ma tworzyć nastrojową atmosferę, czy raczej wyznaczać centrum spotkań z rodziną, można rozważyć ustawienie go w centralnym miejscu pomieszczenia lub bardziej na uboczu. Przy czym kominek otwarty zawsze powinien znajdować się w centrum, ze względu na to, że tylko w takiej pozycji rozkład ciepła będzie optymalny.