Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kominek zamknięty: jaki wybrać?

Kominek zamknięty: jaki wybrać?

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Wkłady kominkowe od co najmniej kilkunastu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie bez powodu. Są bardziej ekonomiczne i bezpieczne od kominków otwartych. Czym się różnią poszczególne rodzaje wkładów i czym się kierować przy ich wyborze?

Wiele jest zalet kominków otwartych, ale warto przypomnieć choćby kilka. Przede wszystkim są bezpieczniejsze. Poza tym z ich pomocą można ogrzać naprawdę cały dom. Nigdy nie jest przy nich za gorąco, ponieważ tylko niewielką część ciepła oddają przez promieniowanie. A poza tym w razie potrzeby wystarczy otworzyć drzwiczki, żeby korzystać z nich jak z kominka otwartego. Ich wadą może być cena, ponieważ wkład kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, a trzeba do tego doliczyć jeszcze koszty obudowy.

Wkład kontra kaseta



Choć pozornie podobne różnią się między sobą przede wszystkim budową. Kasta kominkowa ma płaską górną część paleniska a ścianki zwężające się ku górze, dzięki czemu można ją zainstalować także w gotowym kominku otwartym bez konieczności wielkiego remontu. Wkład kominkowy nadaje się tylko do nowobudowanych kominków, ponieważ ma rozbudowany okap, który podłącza się do przewodu dymowego i obudowuje.

Wkład tradycyjny



Działa w ten sposób, że ogrzewa opływające go powietrze, a to dalej ogrzewa wnętrze. Można to wykorzystać do ogrzewania powietrznego, jeśli rozprowadzimy specjalne rury do innych pomieszczeń.

Wkład z płaszczem wodnym



Ogrzewa nie powietrze, a wodę, która krąży w specjalnej wężownicy albo przy ściankach wkładu, a następnie jest rozprowadzana po wnętrzu np. zasilając instalację grzejnikową. Taki system jest nieco trudniejszy w montażu i musi by odpowiednio zabezpieczony.

Korpus



Wkłady i kasety wykonywane są z elementów żeliwnych lub z płyt stalowych grubości 4-6 mm. Dobry materiał gwarantuje odporność na korozję i różnice temperatur. Korpusy najnowszego typu mają budowę podwójną, tzn. obudowa jest ze stali, a wnętrze z elementów żeliwnych lub szamotowych. To ułatwia ewentualne naprawy, ponieważ nie wiążą się wówczas z koniecznością demontażu kominka.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Drzwiczki



Mogą być otwierane na jeden bok lub na oba, jeśli są dwuskrzydłowe, podnoszone do góry lub chowane na dół. Muszą być wykonane perfekcyjnie, zależy jakość i wydajność palenia. Z reguły są zaopatrzone w szyby, dzięki czemu można swobodnie obserwować płomień. Przy czym szyby mogą być proste, wygięte (tzw. panoramiczne) lub pryzmatyczne. Każdy ich rodzaj niestety łatwo się brudzi, choć stosuje coraz więcej rozwiązań jak kurtyny powietrzne, szyby ceramiczne z przezroczystą powłoką metalową, które mają temu zapobiegać.

Co wybrać?



Kluczowe jest przeznaczenie kominka. Jeśli jego główną funkcją jest dekoracja, najlepiej wybrać taki wkład, który ma pryzmatyczne szyby lub wygięte, ponieważ one dobrze eksponują ogień. W zależności od stylistyki wnętrza, w których znajdzie się kominek, można wybrać wkład z tłoczeniami stylizowanymi lub taki o współczesnym wzornictwie. Na inne parametry trzeba zwrócić uwagę, jeśli kominek ma być źródłem ogrzewania. Wówczas najważniejsza jest szczelność i to, z jakich materiałów jest zrobiony. Dobrze, jeśli wkład posiada komorę wspólnego spalania, dzięki której z jednego kawałka drewna uzyskuje się więcej ciepła.

Najważniejsze parametry



Warto zwrócić uwagę na jego sprawność minimalną - powinna wynosić nie mniej niż 70% podczas spalania z dużą ilością powietrza i ponad 80% przy spalaniu z ograniczonym dopływem powietrza. Moc nominalna to także ważny parametr, który dobiera się według założenia, że 1 kW mocy ogrzewa 25 m3 pomieszczenia.

Moc maksymalna nie jest już tak ważnym parametrem, ponieważ jest osiągana tylko przez krótki czas. Za to liczy się średnie zużycie drewna podczas palenia – można założyć, że przy mocy nominalnej 7 kW najlepiej jeśli wynosi około 2 kg/godz. Ostatnie dwa istotne parametru to czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału – dobrze jeśli wynosi minimum 10 godzin. Z kolei średnia temperatura spalin to ważna informacja, bo aby wkład był bezpieczny, nie powinna przekraczać 400 st. C.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 04.10.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również