Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kominek krok po kroku

Kominek krok po kroku

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Dla jednych to ozdoba mieszkania, dla innych – źródło ciepła. Jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze, aby jak najlepiej spełniał swoje zadania? Oto krótki przewodnik po ogrzewaniu kominkowym.

Kominek otwarty



Tylko ognisko w środku domu. To źródło ciepła, zarówno w dosłownym jak i metaforycznym znaczeniu. W przypadku kominka otwartego bardzo ważne jest prawidłowo wymurowane palenisko. Wystarczy drobny błąd, a kominek będzie dymił i nie będzie grzać.

Dlatego koniecznie trzeba poprosić o pomoc sprawdzonego zduna. Decydując się na tego rodzaju kominek trzeba pamiętać, że zużycie drewna będzie dość duże, a efekt grzania – krótkotrwały.
I przez cały czas palenia się ognia trzeba będzie pilnować kominka, ponieważ kominek otwarty to ze względu m.in. na strzelające iskry, spore zagrożenie pożarowe. Dlatego na ten rodzaj kominka, choć tańszy w budowie, powinien znaleźć się w tych domach, gdzie palenisko ma głównie funkcję dekoracyjną.

Kominek zamknięty



W domach i mieszkaniach, gdzie głównym zadaniem kominka jest ogrzewanie, lepiej się sprawdzi wkład kominkowy. To rodzaj zamkniętego paleniska, wykonanego ze specjalnych materiałów, które po pierwsze są odporne na wysokie temperatury, a po drugie dobrze akumulują ciepło. Wykonane są z takich materiałów jak stal, żeliwo czy szamot. Mają różne rozmiary, kształty, rodzaje drzwiczek i wykończenia.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Dwa w jednym



Niektóre wkłady kominkowe pozwalają na takie podniesienie czy schowanie szyby, które umożliwia takie korzystanie z kominka, jak w przypadku paleniska otwartego. A wtedy, kiedy priorytetem jest nie atmosfera tylko dogrzewanie mieszkania, kominek zamyka się szczelnie.

Miejsce na kominek



Gdziekolwiek stanie, zawsze stanie się centrum domu. Wokół kominka ustawia się bowiem kierowane w jego stronę fotele i sofy. Dlatego najlepiej jeśli kominek stanie w miejscu, gdzie będzie miejsce na swobodne ustawienie mebli. Zazwyczaj jest to pokój dzienny, który jest punktem spotkań całej rodziny i najważniejszym miejscem w domu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka przy zewnętrznej ścianie, co pozwala połączyć go z drugim kominkiem na tarasie, który przyda się np. latem w czasie chłodnych wieczorów (ale każdy kominek ma wówczas osobny przewód dymowy).

Wymogi techniczne



Z reguły zaprojektowaniem miejsca na kominek, zwłaszcza w gotowych projektach, planuje architekt. Warto jednak pamiętać, że kominek zawsze ustawia się w takim miejscu, żeby przewód dymowy był jak najbardziej prosty. Wokół niego, zarówno na ścianach jak i w podłodze, nie układa się przewodów instalacji elektrycznej i gazowej. Dodatkowo podłoże pod kominkiem musi mieć dobrą nośność, ponieważ kominek może ważyć nawet pół tony! Nie należy też umieszczać zbyt blisko kominka sprzętu elektronicznego (telewizora czy wieży). 1 m to najbezpieczniejsza odległość.
Data publikacji: 05.10.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również