Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jakie drewno do kominka?

Jakie drewno do kominka?

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

W sezonie grzewczym zużywa się średnio od kilku do kilkunasty metrów sześciennych drewna. To dużo, dlatego warto tak dobrać drewno, aby miało jak największą wartość opałową. Możesz też wybrać takie gatunki, które będą np. ładnie pachnieć. Czym jeszcze kierować się przy zakupie? Oto przegląd najważniejszych rodzajów drewna opałowego.

Najważniejszą zaletą drewna do kominków jest to, żeby paliły się spokojnie i równomiernie. W tej kwestii najlepiej sprawdzają się gatunki liściaste. Gatunki iglaste też nadają się na opał, ale niestety ten rodzaj drewna często strzela, a ponieważ zawiera dużo żywic, przy spalaniu bardzo zanieczyszcza kominek. Jeśli chcemy skorzystać z drewna drzew iglastych, dobrze wymieszać go z opałem z drzew liściastych. Trzeba pamiętać, że drewno powinno być zawsze naturalne, lakierowane, laminowane, czy przetworzone nie nadaje się do kominka.

Najpopularniejsze rodzaje drewna opałowego



Wybór opału nie jest łatwy. Popularny jest buk, ale według tzw. tabeli kaloryczności najwięcej ciepła daje grab. Czym jeszcze różnią się poszczególne rodzaje drewna?

Brzoza.
Drewno średnio twarde, ciężkie. Średnio kaloryczne, ale ładnie się pali, dając duży, jasny płomień i wydzielając ładny zapach. Wydziela niewiele dymu i podzielona na niewielkie kawałki świetnie nadaje się do rozpalania w kominku.

Buk. Drewno twarde i zwarte, które długo się pali i równo - ma wysoką kaloryczność.

Dąb. Drugi po grabie najbardziej kaloryczny rodzaj drewna. Wolno się pali, długo utrzymuje płomień, pięknie pachnie.

Drzewa owocowe. Twarde, pali się powoli, nie wydziela dużo dymu i ładnie pachnie. Niektóre z nich jak np. wiśnia stosuje się głównie w piecach, w których przygotowuje się potrawy.

Grab. Najbardziej kaloryczny rodzaj drewna. Pali się długo, wolno, małym płomieniem i oddaje dużo ciepła.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Modrzew. Dość twarde, byłoby świetnym opałem, gdyby nie zawartość żywicy, która w czasie spalania powoduje zwiększone wydzielanie dymu i zanieczyszczenie przewodu kominowego. Ale za to wydziela piękne aromaty.

Olcha. Musi być bardzo dobrze wysuszona. Choć ma niewielką kaloryczność, to bardzo ładnie pachnie, zresztą z tego powodu często jest wykorzystywana przy wędzeniu np. wędlin.

Oliwka. Dobre drewno na opał, choć w naszej strefie klimatycznej trudno dostępne. W czasie palenia płomień nabiera ciekawej, zielonej barwy i wydziela piękne aromaty. Idealne na specjalne okazje.

Orzech. Niezwykle cenione drewno opałowe ze względu na piękny, intensywny zapach.

Sosna. Opał dość dobrej jakości, który pali się jasnym płomieniem i szybko się nagrzewa. Dobry na rozpalenie kominka, na dalszy opał warto wybrać drewno o mniejszej zawartości żywicy.

Wiąz. Twarde drewno, które pali się wolno i ma dużą wartość opałową. Idealne do kominka.
Nie bardzo do palenia nadaję się np. drewno kasztanowca, a topola się sprawdza jedynie jako podpałka.

Jak przygotować drewno do kominka ?



Najlepiej, jeśli drewno na opał ścinane jest zimą, wówczas nie krążą w nim soki i drewno szybciej jest gotowe do palenia. Natomiast najważniejsze jest to, aby drewno było suche. Dobrze, jeśli po ścięciu jest sezonowane przynajmniej przez rok, ponieważ świeże źle się pali – dymi i wartość grzewczą ma niewielką. Drewno suszone przez dwa lata będzie najbardziej wydajne.

Zasadniczo im mniejsza wilgotność drewna, tym większa jego wartość opałowa. Drewno powinno być przechowywane w miejscu zadaszonym, odizolowane od podłoża i ułożone w miarę luźno (aby była cyrkulacja powietrza). Warto raz do roku przełożyć cały stos. Przy czym najlepiej jeśli sezonuje się nie całe, a rozłupane bale, dzięki czemu drewno odparuje także ze środka i nie zbutwieje.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 05.10.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również